
GIGI: Здравейте, представете себе си и вашият развъдник пред нашите читатели! С каква друга киноложка дейност се занимавате, освен с развъдна?
Бонка: Добър ден, името ми е Бонка Георгиева Ласло, а развъдника ми се казва Masterpiece of Balkan. Освен развъдчик съм и киноложки съдия.
GIGI: От колко години отглеждате куче/кучета от тази порода и защо се насочихте към нея, с какво тя Ви впечатли най-много?
Бонка: Започнах официално да се занимавам с кинология от 2006г, когато регистрирах моя развъдник.
Породите, които развъждам са Нюфаундленд и Померан.
GIGI: Разкажете повече за породата, нейната специфика, за какво е създадена, лесна ли е за отглеждане, какви са типичните здравословни проблеми при нея, какви са плюсовете и минусите според вас? Подходяща ли е за всеки човек, който иска да си вземе кученце от тази порода?
Бонка: Чувствата и емоциите трудно се описват с думи за това не знам точно как да обясня защо развъждам тези породи, освен с думата ЛЮБОВ! Нюфаундленд е работно куче, много интелигентно с уравновесен характер. Използван е в канадските риболовни райони на риба – при изтеглянето на мрежи и издърпването на лодки. Куче, което е спасило не един човешки живот, работейки с аварийните морски спасителни служби.
Не мога да кажа, че всеки може да гледа такова куче, заради размера и козината, която е много трудна за подържане. Често се случва да имат проблем с кожата, заради нередовно къпане и ресане. Тази порода може да има проблеми с лакътна и тазобедрена дисплазия, пороци на сърцето и бъбреците. Все по- често за съжаление виждам проблеми и с колената.

Чувствата и емоциите трудно се описват с думи за това не знам точно как да обясня защо развъждам тези породи, освен с думата ЛЮБОВ!
2007г създадох Национален Български Нюфаундленд клуб и се опитах чрез този клуб да популяризирам породата и беше успешно. За съжаление нашия манталитет -“Ако аз не съм и ти няма да си “ унищожи клуба и дългогодишния труд за тази порода. Клубът помогна на много хора да имат прекрасни кучета от тази порода и се постарахме да ги научим на всичко, което е необходимо. Не съжалявам за нищо, защото знам колко радост тези кучета са донесли в домовете на всеки един. Тези кучета пълнеха изложбите в България, а някои от тях се показваха на много елитни и престижни изложби навън с голям успех. През 2009г на едно световно кучешко изложение видях кучето, което ме накара да се замисля за втората ми порода- беше любов от пръв поглед.
Често се случва да имат проблем с кожата, заради нередовно къпане и ресане. Тази порода може да има проблеми с лакътна и тазобедрена дисплазия, пороци на сърцето и бъбреците. Все по- често за съжаление виждам проблеми и с колената.
За съжаление развъждането е много дълъг процес, а ние се учим цял живот. Аз имах късмета да имам ментор (Бела Шиклоши от Унгария- стара школа развъдчик и съдия), който ме научи какво е анатомия, генотип, фенотип, как да разчитам родословията, какво е инбрийдинг, лайнбрийдинг и ауткрос. Научи ме на основата на кинологията, на която аз градих.
Нюфаундленд е работно куче, много интелигентно с уравновесен характер. Използван е в канадските риболовни райони на риба – при изтеглянето на мрежи и издърпването на лодки. Куче, което е спасило не един човешки живот, работейки с аварийните морски спасителни служби.

GIGI: Както споменахте, Вие сте FCI съдия с дългогодишен опит. Кажете на нашите читатели, какво означава FCI съдия и как един човек може да стане такъв? През какви изпити трябва да премине, за да може да стане съдия?
Бонка: Да, първия ми изпит за съдия беше през 2008г, където положих една порода и така постепенно, бавно учех за всяка друга порода през годините. Всичко може да се научи на теория, но моя ментор казваше „Трябва да имаш око за симетрията и баланса на кучето за да си добър съдия“. С това се раждаш, то не се учи. Важни са стандартите за породите, важна е анатомията ( която е специфична за всяка порода), важна е главата, която трябва да е типична за породата, важен е характера. Много е важно, когато съдиш едно куче да виждаш недостатъците му, но да изтъкнеш и предимствата, които има. Много е важно също така, когато съдиш дадена порода да знаеш спецификите й, защо е създадена. Поради всички тези причини, години наред търся диалог с развъдчици доказали се във времето да уча от тях кое е важно, кое е приоритет, какво търсят в даден пример от породата, когато развъждат и много други въпроси, които са важни за да се изграждам като добър съдия.












GIGI: Кои са Вашите постижения в кинологията като съдия и като развъдчик и кои от тях ги подреждате като най- важните за Вас и защо?
Бонка: Моите най-големи постижения в кинологията като развъдчик са хората, които имат от мен по няколко кучета и гордо и успешно ги показват по цял свят на престижни киноложки изложения. За титли не обичам да говоря, а и всеки, който се интересува може да ги види в интернет пространството. А най- големите ми успехи като съдия са всички най- големи специалки, на които съм била поканена да съдя моите породи, където са се събирали огромен брой кучета , защото това е най- голямото признание за мен като развъдчик и специалист на тези породи.

Важни са стандартите за породите, важна е анатомията ( която е специфична за всяка порода), важна е главата, която трябва да е типична за породата, важен е характера. Много е важно, когато съдиш едно куче да виждаш недостатъците му, но да изтъкнеш и предимствата, които има. Много е важно също така, когато съдиш дадена порода да знаеш спецификите й, защо е създадена.
GIGI: Какви са Вашите наблюдения относно участниците по изложбите? Кои породи станаха по-популярни през последните няколко години? И съществува ли въобще понятието “модерно” в киноложкия свят?
Бонка: Мода в породите е имало и ще има, но също така модата идва и си отива само класиката е вечна! За това смятам, че е най добре да се развъжда по стандарта на породата, ако имате желание да сте развъдчик и да развивате дадена порода.
GIGI: Нека поговорим и по един сериозен въпрос. През последните няколко години се наблюдава свръхпопулация на животни. Все повече и повече изхвърлени животни по улиците. Все повече и повече производство на кучета, които наподобяват дадена порода, без доказан произход. Откъде идва този проблем според Вас и какво трябва да направим ние като общество, за да стопираме това?
Бонка: По този сериозен въпрос се говори през последните 20г, но само се говори, действия няма. Това ми е болен въпрос, но за съжаление политиката се интересува само от материалното и природата, и животните не са приоритет. Когато се направи закон, в направата на който могат да участват хора, които разбират от материята и в този закон се поставят глоби и наказания за насилието над животни и изхвърлянето им, хората ще се замислят, преди да развъждат или купуват. Има начини и топлата вода е измислена отдавна. Изглежда на някой му изнася да взима пари за тези нещастни душички на улицата.

GIGI: Какво означава “ породисто куче” и по какво да разберем дали то наистина е такова?
Бонка: Смятам, че първа и най- важна цел на киноложките организации в дадена държава трябва да е култивирането и образоването на хората по темата за породистите кучета. Какво е развъдник и какво ферма. Какво означава родословие и защо не всяко куче го има. Проблемът е в незнанието, но пък то не е оправдание, само показва нивото на институциите ни.
GIGI: Как се прави развъдник? Какви са дадените FCI изисквания, за да може един човек да направи такъв?
Бонка: Всяка държава има Федерация, която определя условията за регистрация на развъдник.
GIGI: Има ли “ добра практика” в развъждането според Вас и каква трябва да бъде тя, за да може една развъдна програма да бъде успешна?
Бонка: Добрата практика идва с години развъдени кучета, наблюдение, четене на родословия, познаване на кръвните линии, анатомията на кучето за дадената порода, ако изберете мъжко куче погледайте какво е дал с други женски ( разгледайте и техните родословия), също така е важно да знаете какво искате да развъждате:
- здрави и правилни кучета… или
- Модерни. Вече съм многословна и ще стана досадна, но много са факторите. Не е достатъчно да имаш две кучета с родословия за да си добър развъдчик.
Много често ме питат, защо тази женска е раждала само веднъж, тя ражда по много и си гледа сама бебетата? Защото моята цел никога не е била количеството, а качеството.
Смятам, че първа и най- важна цел на киноложките организации в дадена държава трябва да е култивирането и образоването на хората по темата за породистите кучета. Какво е развъдник и какво ферма. Какво означава родословие и защо не всяко куче го има. Проблемът е в незнанието, но пък то не е оправдание, само показва нивото на институциите ни.

GIGI: По- голямата част от обществото обикновено приема развъждането като нещо лесно, което всеки може да направи. Обяснете какво означава всъщност “селективна дейност” и с какви трудности е свързана тя?
Бонка: Селективната дейност е свързана с много учене и практика. Много загуби и малко победи. Много дни и нощи на гледане на бебета и накрая виждаш, че от три нито едно не е това, което трябва. Гледаш кучета до 7-8 месеца и наблюдаваш развитието им за да учиш и следващия път да не правиш същите грешки. Трябва много смирение, търпение и обективност, защото при развъждането лъжеш сам себе си, ако не си обективен.
Всеки фалшив документ за здраве лъжеш себе си. Всяка изказана дума- това бебе ще е шампион повярвай ми- лъжеш себе си, всяка лъжа те отдалечава от успеха да създадеш красиво, правилно и здраво куче от дадена порода.
GIGI: Смятате ли, че българите имат добра киноложка култура? По какъв начин още може да се работи върху тази насока и как хора като Вас биха могли да помогнат?
Бонка: За култивирането и образоването на хората в България ви казах по- горе в интервюто 🙂
Скъпи приятели, това беше третото интервю на месеца в нашия магазин! Надяваме се, че е било интересно, полезно и поучително! Благодарим на ФЦИ съдия и развъдчик г-жа Бонка Георгиева Ласло за това, че прие нашата покана, а вие, драги читатели очаквайте още изненади от нас в тази секция!